Aby amarylis ponownie zakwitł

kwiatyAmarylis jest rośliną pochodzącą z tropikalnych rejonów Afryki, należącą do rodziny amarylkowatych. W naturalnym środowisku kwitnie tylko w sprzyjających latach, na początku pory deszczowej. Kwiat ten jest jedną z łatwiejszych w pielęgnacji roślin cebulowych. Jego duże, niezwykle ozdobne kwiaty zachwycają gamą barw i kształtów. Amarylis także po przekwitnięciu jest bardzo atrakcyjny, ze względu na długie, ciemnozielone i sztywne liście.

Cebulki rośliny warto kupować jesienią i zimą. Sadzimy je w taki sposób, aby szyjka cebulki wystawała delikatnie nad ziemią. Idealne podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne z dodatkiem torfu. Doniczka przeznaczona dla amarylisa nie powinna być o wiele większa niż sama cebula. Na dnie warto ułożyć z kamyczków warstwę drenażową.

Uprawa amarylisa
Póki nasz kwiat nie zakwitnie, należy zapewnić mu stanowisko jasne, ale jednocześnie nie za ciepłe. Doniczkę można ustawić w pewnej odległości od okna, dzięki czemu będzie kwitła troszkę dłużej. W zbyt ciepłym miejscu kwiaty obumierają szybciej. Po przekwitnięciu amarylisa należy przenieść w słoneczne, ciepłe i przewiewne miejsce, tak by roślina mogła wypuścić piękne liście.

Wczesną wiosną należy rozpocząć podlewanie, tak by podłoże było stale wilgotne. W momencie pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych należy roślinę zasilać wodą bardzo obficie. Kwiaty amarylisa utrzymują się przez kilka tygodni, pięknie zdobiąc wnętrze mieszkania. Przekwitnięte pąki należy usunąć. Łodygi rośliny wtedy uschną i bez problemu będzie można je usunąć bez uszkodzenia cebuli. Nie można dopuścić do wytworzenia przez roślinę nasion, ponieważ w naturalnych warunkach kończy to cykl życia cebuli, która jest osłabiona, a z czasem nawet zamiera.

Podlewanie przekwitniętej rośliny należy stopniowo zmniejszać. We wrześniu należy całkowicie przestać podlewać, tak by ułatwić amarylisowi przejście w stan spoczynku. Należy wtedy przyciąć liście, cebulki wykopać, a następnie przenieść je do chłodnego i suchego miejsca. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 15 stopni C.
Po upływie 6 tygodni cebule amarylisa można ponownie sadzić do donic. Następnie pozostaje nam tylko wypatrywanie pierwszych kwiatów.

Zachowując taki cykl, możemy uprawiać amarylisa przez wiele lat. Czasami może się okazać, że podczas wykopywania cebul znajdziemy małe cebulki. Znaczy to nic innego jak tylko, że udało nam się ją rozmnożyć. Nowe cebulki oddzielamy i po okresie spoczynkowym, śmiało możemy je sadzić w dużej donicy. Dzięki temu będą miały miejsce do rozrostu.

Dodaj komentarz